Střední odborná škola v městě Bautzen

 

Berufliches Schulzentrum für Ernährung und Hauswirtschaft (http://www.bsz-e-bautzen.com)

Škola se zaměřuje na výuku obdobných učebních oborů jako naše SOŠ a SOU (pekař, kuchař, číšník, kadeřník, hotelnictví, navíc nabízí studium v oboru řezník)

Historie spolupráce:
V létě 2003, v době své dovolené trávené u Máchova jezera, zkusil učitel odborných předmětů z partnerské školy v Budyšíně zaklepat na dveře ředitelny SOŠ a SOU

Již v říjnu téhož proběhlo první setkání mezi pedagogy z české a německé strany. Začala tak několikaletá spolupráce škol, které jsou od sebe vzdálené necelých 70 km a které spojuje zájem o zatraktivnění výuky v učebních oborech.

Každoročně školy připraví tematicky zaměřený pracovní den (např. rybí hody, pekař roku, výroba knedlíků, výroba oblíbených cukrovinek…..).
Z každé ze škol se účastní spolupráce cca 8 žáků učebních oborů, doprovázejí je učitelé odborného výcviku a pedagog - učitel německého jazyka, který zajišťuje překlad.
Jak se ale časem ukázalo, tak se žáci obou škol dokáží domluvit při práci na společných výrobcích i bez překladatele.

V roce 2015 projevila zájem o spolupráci německá regionální televize.
Pro zájemce je tu i reportáž

Komentář k historii spolupráce mezi školami lze nalézt také na odkazu webových stránek Střední odborné školy v městě Bautzenu a to na: http://www.bsz-e-bautzen.com/schulbesuch.html

Návštěva naší školy v Budyšíně

Česko-německé skupiny cukrářů (pod vedením paní Mezeiové a pana Bära) pekly německé kynuté koláče. Všechny se povedly a chutnaly výborně. Odpoledne si žáci společně užili sváteční atmosféru vánočních trhů a plni nových poznatků se vydali na zpáteční cestu. Všichni se těší na další setkání v České Lípě.

 bautzen 1 bautzen 2 bautzen 3 bautzen 4