Lukáš Kučera

Lukáš je od letošního školního roku na naší škole žákem 1. ročníku tříletého učebního oboru  Strojní mechanik (Zámečník). Patří mezi žáky s velmi dobrým prospěchem.

Kromě výborných školních výsledků dosahuje velké úspěchy i v mimoškolních aktivitách. Lukáš se věnuje aktivně sportu, konkrétně boxu.

S boxováním začal před několika lety, přesněji začátkem školního roku 2018. Inspirací k tomuto sportu se stal jeho děda, který se dříve věnoval boxu a pochopitelně další vzor nebyl nikdo jiný, než slavný americký herec S. Stallone  se svou, dnes již ikonickou postavou boxera, kterého zná celý svět pod jménem Rocky Balboa.

Lukášovi box učaroval, proto ho tatínek přihlásil do boxerského klubu Viper Club v České Lípě na tzv. klasický box. To bylo Lukášovi 12 let  Jelikož chtěl v ringu uspět, musel se poctivě připravovat. Trénoval 2x týdně po dobu jednoho roku. Teprve potom Lukáš začal boxovat v oblastních zápasech.

Skvělého úspěchu dosáhl Lukáš na Mistrovství ČR v boxu školní mládeže v říjnu 2021. Mladý boxer překvapil všechny favority a došel si pro titul českého mistra. Boxovalo se v nedaleké České Kamenici. Finálový zápas byl pro Lukáše velkou zkušeností. Proti němu stál totiž daleko zkušenější boxer z Komety Brno, vítěz několika turnajů. Zaslouženě tak Lukáš vyhrál celé mistrovství a stal se mistrem republiky ve váze do 52 kg.

V září 2022 se Lukáš zúčastnil tradičního mezinárodního turnaje mládeže pro kadety a juniory - Mezinárodní turnaj Olympijské naděje, který se pořádal v Ústí nad Labem. Na turnaji startovaly reprezentace České republiky, Lotyšska, Maďarska, Polska, Slovinska a Slovenska. Zde se Lukáš umístil na skvělém 5. místě. Následovaly další turnaje – Mistrovství Evropy v Itálii nebo turnaje v Srbsku.

Na mezinárodním turnaji v Chorvatsku pořádaném 25.10.-29.10.2023 -12. Zagreb Open International boxing tournament -  si Lukáš vyboxoval 3. místo ve své kategorii „kadet“, váha do 54kg.

Cílem a vytouženým snem tohoto nadějného mladého boxera je účast na olympiádě.

Lukáši, držíme ti palce!

(Zveřejněno v únoru 2024)

Pavlína Tislická (ZS1)

Pavlína je studentkou 1. ročníku čtyřletého maturitního oboru Praktická sestra.

Ve svém volném čase se Pavlína již od raného dětství věnuje krásnému koníčku (a to doslova). Její zálibou je westernové ježdění, s nímž je spojená láska ke koním. Již jako malá trávila čas u svého dědečka na ranči u České Lípy (KLUB WESTERNOVÉHO JEŽDĚNÍ – RANČ FALADA, zájmové sdružení založené na rodinné farmě v obci Lada u Č. Lípy v r. 2000). V devíti letech začala Pavlína trénovat tzv. anglický styl ježdění, kterému se věnovala do svých dvanácti let. V té době žila se svou rodinou na Mělníku. Poté se rodina přestěhovala do Č. Lípy a Pavlína začala trénovat u svého dědy na ranči, který je zároveň jejím trenérem, westernové ježdění.

V roce 2021 se Pavlína zúčastnila svého prvního závodu v Židovicích ve westernovém ježdění, kde se umístila na přední příčce. Postupně se Pavlína připravovala na další závody se svým novým koněm – hříbě Morgan. Nejprve došlo na obsedání koně, což je příprava na ježdění. (V této fázi výcviku se koně, kteří už jsou zvyklí na sedlo, připravují na přijmutí jezdce ze hřbetu. Nejprve se učí jezdit vedle druhého koně, na kterém sedí jezdec – naučí se jemně reagovat na pobídky atd.) V nové sezoně (od dubna 2023) se Pavlíně s Morganem velmi dařilo a byli velmi úspěšní. Spolu si splnili kvalifikaci na MISTROVSTVÍ ČR VE WESTERNOVÉM JEŽDĚNÍ. Zároveň Pavlína sbírala body na „šampionát“. Pavlína s koněm Morganem získali 3 tituly MISTRA ČR a 1titul VÍCEMISTRA ČR ve westernovém ježdění.

Cílem Pavlíny je účast na významných závodech v Německu, kde by chtěli s Morganem stanout na stupních vítězů.

(Zveřejněno v listopadu 2023)

 

Tomáš Spolek

Tomáš studuje na naší odborné škole třetí ročník tříletého učebního oboru Číšník. Ve svém volném čase se úspěšně věnuje (od roku 2016) STREET DANCE.

K tomuto druhu tance ho přivedla vlastně náhoda, když se byl podívat v Jiráskově divadle v České Lípě na představení taneční skupiny Tutti Frutti. Velmi se mu HIP HOP zalíbil a o letních prázdninách se přihlásil na příměstský taneční tábor, který tato taneční skupina pořádá. Po absolvování tábora Tomáš ihned nastoupil do dětské taneční kategorie. Trénoval třikrát týdně tanec a zároveň prošel gymnastickou průpravou. Po půl roce poctivého trénování se poprvé mohl se svojí kategorií zúčastnit tanečních závodů. Od té doby se pravidelně účastní závodů a skupina, ve které tančí, se často umisťuje na předních příčkách.

V dnešní době je Tomáš členem kategorie pokročilých tanečníků HIP HOP.

Za svůj největší úspěch a zážitek považuje Tomáš účast na MISTROVSTVÍ SVĚTA HIP HOP UNITE v Portugalsku, kde se tým, ve kterém Tomáš tančí, umístil na skvělém 5. místě z celkového počtu 13týmů světa. S juniorskou složkou La TFamilia se skupina na světový šampionát nominovala z českého mistrovství, které proběhlo v červnu 2022.  Do portugalského městečka Obidos u Lisabonu odjelo na podzim 2022 z České Lípy 25 tanečníků a tři trenérky. Mezi závodníky byl právě i Tomáš. Hip Hop Unite je jedna z nejprestižnějších světových soutěží street dance stylů.

Tomáš se chce i nadále poctivě a pilně věnovat svému koníčku a jednou se stát trenérem.

Image 2

 

Píle, snaha, odhodlání

Marharyta Kotlinska

Marharyta studuje na naší škole první ročník čtyřletého maturitního oboru Praktická sestra. Je to dívka, která je důkazem toho, že píle, snaha a odhodlání nejsou jen obyčejná slova, ale lidské vlastnosti, díky kterým může člověk přes veškeré překážky dosáhnout svého vysněného cíle.

Marharyta žila dříve se svou rodinou v Kyjevě na Ukrajině, kde před rokem začala studovat na zdravotní  škole obor Praktická sestra. Bohužel, přišla válka a Marharyta musela se svou maminkou opustit svůj domov, rodinu, školu i přátele. Její tatínek zůstal na Ukrajině.

15.4.2022 přijely s maminkou do Prahy, odkud byly převezeny do rekreačního střediska Poslův Mlýn u Doks, kde dostaly možnost ubytování alespoň na pár měsíců. Jelikož chtěla Marharyta pokračovat ve studia, začala se aktivně ve svém volném čase učit český jazyk. Během července 2022 se zdokonalovala v češtině na jazykovém kurzu v Praze. V září 2022 se s maminkou přestěhovaly na ubytovnu na naší škole.

Kvůli jazykové bariéře a hlavně touze studovat začala Marharyta docházet na doučování češtiny k paní  učitelce  Brotánkové. Po čtyřech měsících doučování Marharyta dokáže již skoro plynně mluvit i psát česky. Sama dívka říká, že jí v pochopení češtiny velmi pomohly její spolužačky ze třídy a každodenní komunikace s kamarádkami i učiteli.

Zpočátku používala ve výuce mobilní  aplikaci jazykového překladače (čeština-ukrajinština), aby dobře chápala výklady vyučujících a zadání písemných prací či domácích úkolů. Momentálně jazykový překladač používá čím dál méně.

Marharyta si zaslouží náš obdiv, protože pro ni i její rodinu nebylo vůbec snadné skoro „ze dne na den“ změnit svůj dosavadní život, žít v úplně cizí zemi, mluvit pro ni cizím jazykem, začlenit se v nové škole mezi své vrstevníky a celkově se přizpůsobit dané situaci kvůli válce v její rodné zemi. Dokázala překonat těžké životní chvíle, nevzdává se a jde stále za svým cílem.

Marharyta touží odmaturovat a dále pokračovat ve studiu na Karlově univerzitě, neboť se chce stát lékařkou a pomáhat lidem.

A jako důkaz její píle, snahy a odhodlání je pololetní vysvědčení – Marharyta má totiž vyznamenání.

 

Uspešní žáci 1       Uspešní žáci 2

Vloženo 25.ledna 2023

 

 

Naši úspěšní golfisté

 

Marek  Kučera – třída TI2

Marek je žákem druhého ročníku tříletého učebního oboru Instalatér.

Již od osmi let se věnuje hraní golfu v klubu GOLF RESORT Česká Lípa. K tomuto zajímavému sportu Marka přivedl tatínek, který se také golfu věnoval. Marka tento sport neskutečně „chytnul“, bavil a začal se mu věnovat pravidelně. Nejprve pilně trénoval pod dohledem trenéra, poté zvládnul „Zelenou kartu“, aby mohl hrát sám na hřišti.

Marek se zúčastnil mnoha golfových turnajů a často stál na stupni vítězů. V 16letech se se svým týmem kvalifikoval na Mistrovství ČR, kde se umístil mezi nejlepšími hráči.

Momentálně se Marek pohybuje mezi golfisty do 18let s handicapem 10, což je pro golfistu jeho věku velmi dobré umístění a je pochopitelně členem České golfové federace. Golfu se „Mára“ chce věnovat i nadále.

(Golfový handicap je číselná hodnota vyjadřující schopnosti golfového hráče. Čím nižší handicap, tím lépe. Pro handicap se používá zkratka HCP. Maximální hodnota je 54, minimální teoreticky neexistuje, prakticky je někde kolem -8, což je minimální hodnota handicapu nejlepších profesionálních golfistů.)

František Jindra – třída HE2

František je žákem druhého ročníku čtyřletého maturitního oboru Ekologie.

O golfu se poprvé dozvěděl na základní škole, kde začal navštěvovat kroužek golfu. Velmi ho tento sport bavil, proto se v 6. třídě přihlásil do golfového klubu GOLF RESORT Česká Lípa, kde začal trénovat s dalšími dětmi pod vedením zkušeného trenéra. Zhruba po dvou letech poctivého a intenzivního trénování se dostal do reprezentačního týmu klubu. Začal se zúčastňovat golfových turnajů. Hrál nejen na „domácí půdě“, ale zúčastnil se mnoha turnajů po celé republice, kde hrdě reprezentoval svůj klub.  Ve své kategorii „KADET“ s handicapem 7,5 se František umístil v republikovém žebříčku do 200 místa všech golfistů. Je výborný hráč, člen České golfové federace, vlastní „Zelenou kartu“.

V letošním roce se díky Fandovi a jeho vynikajícímu výkonu podařilo celému týmu postoupit ve kvalifikaci na Mistrovství ČR v Telči.

(Osvědčení ke hře - Dříve se toto osvědčení nazývalo „Zelená karta“ posléze  „Zkouška golfové způsobilosti“)

golf1 2     golf2 2    golf3 2    golf4 2

 

Markéta Pinterová - talentovaná zpěvačka 

Markéta na naší škole studuje ve 3. ročníku čtyřletého maturitního oboru Hotelník.

Již od útlého dětství vždy ráda zpívala, proto od sedmi let navštěvovala pěvecké sbory, kde se pilně svému koníčku věnovala.

Není divu, že Markéta tíhne ke zpěvu, neboť pochází z muzikantské rodiny. Její praděda byl výborný hudebník, hrál na několik hudebních nástrojů a zpíval. Podle slov Markéty je z rodiny jediná, která zdědila pěvecké nadání.

Na základní škole hrála Markéta na zobcovou flétnu a již v 9. třídě založila se spolužačkami svou kapelu, ve které se stala zpěvačkou.

V 1. ročníku na střední škole začala Markéta docházet na hodiny sólového populárního zpěvu do ZUŠ v České Lípě.  Její talent neunikl zkušené paní učitelce zpěvu, která si okamžitě všimla hlasového rozsahu své žákyně. Tehdy napadlo paní učitelku, že by mohla obsadit Markétu do hlavní role Donny v připravovaném muzikálu Mamma Mia pod vedením ZUŠ Česká Lípa.

Markéta má úspěšně za sebou pět vystoupení pro školy a 23. 11. 2022 poprvé zpívala a hrála „na prknech, co znamenají svět“ pro širokou veřejnost.

Přání Markéty je úspěšně odmaturovat a nadále se věnovat studiu zpěvu na DAMU v Praze.

 

Image   Image1 Image2

 listopad 2022

 

Jan Sýkora

Jan Sýkora je žákem druhého ročníku oboru strojní mechanik. Honza je velmi dobrým studentem naší školy, což dokazuje svými výsledky za minulý školní rok, kdy dostal prospěchové stipendium, ale jeho velkým mimoškolním zájmem je sport, konkrétně box.

Boxu se věnuje již přes rok. Je členem sportovního klubu VIPER CLUB Česká Lípa a mezi jeho úspěchy patří např. výhra v soutěži Rocknet liga nebo účast na Poháru pěti zemí.

Jan absolvoval 10 zápasů a v šesti dosáhl na výhru.

Tento víkend se zúčastnil Mistrovství České republiky v boxu juniorů a juniorek, kde obsadil krásné třetí místo.

Škola je právem hrdá na své žáky, kteří se nejen dobře učí, ale mají i úspěchy ve svých zájmových činnostech.

Honzovi přejeme mnoho dalších vítězství.

Bez názvu

 listopad 2022

 

Lukáš Procházka - člen týmu „Jaroslav Kulhavy Cycling Team

Lukáš studuje na naší škole první ročník nástavbového studia Podnikání (P1A).  Vyučil se obráběčem na Středním odborném učilišti ve Varnsdorfu (TOS). Po získání výučního listu se rozhodl rozšířit své vzdělání ještě o maturitu a vybral si dvouleté nástavbové studium na naší škole.

Lukáše od malička bavila jízda na kole. S kamarádem si stavěli offroadové tratě (např. na Klíči u Nového Boru), kde trénoval ve složitém terénu. Nebál se na svém kole sjet jak Černou horu, tak i nejvyšší horu Čech -  Sněžku.

Před čtyřmi lety začal jezdit na kole závodně. Dva roky závodil za liberecký BITTERS SUPERIOR CYKLOLIVE TEAM a měl skvělé výsledky. Jelikož je Lukáš cílevědomý, chtěl dosáhnout vyšší mety. Po dvou letech soustavného závodění a trénování oslovil na jednom ze závodů manažera týmu Jaroslav Kulhavy Cycling Team, který založil český biker a olympionik Jaroslav Kulhavý, a pokusil se k nim o přestup.

Jeho cíl vyšel a Lukáš již úspěšně dva roky závodí za tento slavný team.

V srpnu 2020 v Hrádku nad Nisou proběhl 19. ročník MTB marathónu ALISY Bike Babí léto, kde se Lukáš nebál jako nejmladší účastník zdolat na svém kole nejtěžší a nejsložitější 80km trasu. Jeho výkon byl skvělý, neboť obsadil druhé místo.  

V letošním roce Lukáš přešel do elitní kategorie MUŽI U23 (19-34 let), za kterou závodil v srpnu tohoto roku na Mistrovství ČR horských kol CROSS COUNTRY 2021 v Harrachově.

Zúčastnil se mnoha významných závodů s vynikajícími výsledky. V tropických teplotách přesahujících 34 stupňů se postavil na start s více než 600 bikery druhého a třetího kola ŠKODA Pražského MTB poháru na Zličíně. V elitních kategoriích se Lukáš postavil na stupínek vítězů.

Úspěchy, kterými se může Lukáš hrdě pyšnit, ovšem nejsou „zadarmo“. Trénuje skoro každý den (5x – 6x týdně), v podstatě za každého počasí. Během silničního tréninku najezdí 70-200km denně, v terénu 40-50km.

Lukáš má za sebou již 4 Mistrovství ČR horských kol, 30 Českých pohárů horských kol, UCI MTB world cup Nové Město na Moravě, Cross-country, závody horských kol NOVA CUP Gočárovy schody, kde se umístil na 1. místě a mnoho dalších úspěchů.

 

 MZE9405 ER Facebook    7811231 ER Facebook   MZE9153 ER Facebook FB IMG 1598107038775

 

"ČESKOLIPÁK" NA NETFLIXU

Radovan Sigmund je žákem druhého ročníku tříletého oboru Kuchař. Ovšem kromě studia na naší škole se věnuje i jiným aktivitám, ve kterých je velmi úspěšný. Před čtyřmi lety jej učaroval svět filmu i cirkusového prostředí.

Radovan chvíli pracoval pro cirkus BOB NAVARRO KING pod vedením principála Bohumila Navrátila.

V létě 2021 vycestoval na dva a půl měsíce do Litvy a Lotyšska s cirkusem Marcel ir Odeta, kde začínal jako pomocník technického zázemí cirkusu, ale během krátkého času se začal věnovat drezúře velbloudů, s kterými poté vystupoval v šapitó před návštěvníky cirkusu.

Momentálně Radovan natáčí nový seriál pro internetovou televizi Stream.

Více naleznete na FCB školy pod tímto odkazem

na web

září 2021

 

JAK SE NEVZDAT A VYTRVAT

Martin Hloupý studuje na naší škole a je žákem třetího ročníku učebního oboru Zámečník.

Je členem AKTIVNÍ ZÁLOHY.

V patnácti letech se přihlásil na Vojenskou střední školu Ministerstva obrany v Moravské Třebové. Kvůli přijetí na školu musel podstoupit i podrobnou lékařskou prohlídku, která nedopadla Martinovi zrovna nejlépe, a proto nebyl přijat.

Ovšem to Martina nezlomilo a na armádu nezanevřel. Přihlásil se k nám na naši odbornou školu a začal zde studovat tříletý učební obor. Během studia se přihlásil na dobrovolné vojenské cvičení a přes Krajské vojenské velitelství v Liberci se dostal až na kurz základní přípravy (KZP).

Martin musel pro přijetí do KZP splnit mnoho důležitých podmínek: bezúhonnost, zdravotní způsobilost, plnoletost včetně čestného prohlášení o tom, že nepodporuje, nepropaguje nebo nijak nesympatizuje s hnutím, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, náboženskou nebo rasovou zášť.

Znovu ho čekala lékařská prohlídka v Ústřední vojenské nemocnici, kde konečně jeho zdravotní stav byl lékaři posouzen za vhodný k přijetí do Kurzu základní přípravy aktivní zálohy ČR.

Po složení závěrečných zkoušek chce Martin nastoupit k profesionální Armádě ČR.

Daleko více informací naleznete pod odkazem: https://www.facebook.com/skolalipa/posts/4266565470129901

 

az    já BD