Střední zemědělská škola Zwickau (Fachschule für Landwirtschaft Zwickau)


Škola je součástí Sächsisches Landesamt für Umwelt Landwirtschaft und Geologie (Saského zemského úřadu pro životní prostředí, zemědělství a geologii) ve Zwickau (https://www.smul.sachsen.de/lfulg/7553.htm)
Historie spolupráce:
Spolupráce se školou ve Zwickau se datuje od 70. let 20. století. Dlouhodobě Střední zemědělská škola spolupracovala s bývalou Střední zemědělskou školou v České Lípě v Lužické ulici. Obě školy se však v průběhu posledních let staly součástí větších celků. Střední zemědělská škola v České Lípě součástí SOŠ a SOU, Česká Lípa. Střední zemědělská škola ve Zwickau součástí Saského zemského úřadu pro životní prostředí.

Obě školy sbližují především obdobné maturitní, ale i učební obory/obory Ekologie a životní prostředí a obor Zemědělec farmář/.V německé střední škole se navíc specializují na obor chov koní, což je pro naše studenty velmi zajímavý obor.

Obsah spolupráce:
Každoročně tráví cca 20 žáků maturitních oborů Ekologie a životní prostředí, Hotelnictví i několik žáků učebního oboru Zemědělec - farmář týden ve Zwickau. Program zajišťuje Saský zemský úřad pro životní prostředí a detašované pracoviště Střední zemědělská škola ve Zwickau.

Program pobytu

Tak jako každý rok odcestovala  skupina našich žáků v doprovodu Mgr. Berné a Ing. Mgr. Holasové na týdenní pobyt do Zwickau.
Program celého týdne byl tak jako vždy velice obsáhlý a nabitý velkým množstvím informací. Pro studenty oboru Hotelnictví byl jistě zajímavý Zámecký hotel v Pillnitz s nabídkou praxe a procházka rozsáhlým parkem s odborným výkladem. Ekologové zhodnotili mimo jiné provoz čistírny odpadních vod v Cunersdorfu a naše budoucí „farmáře“ potěšila nabídka dalšího vzdělávání v podniku několikanásobné mistryně v parkuru paní Diany Wilhelm. Všichni si pak vyzkoušeli hlasování a vystoupení za řečnickým pultem v parlamentu v Drážďanech. Další den získali podrobné informace o práci ministrů a poslanců i v berlínském parlamentu. Procházka chráněnou krajinnou oblastí v údolí řeky Trieb, prohlídka přehrady Pöhl a největšího cihlového mostu na světě byla pak příjemnou změnou po ruchu vekoměst.
Kolegy z partnerské školy velice mile překvapila aktivita a zájem našich studentů o všechny informace při společné výuce a již se těší na říjnovou návštěvu u nás v České Lípě.

Články o pobytech z předchozích let

Za SZŠ a SOS organizovala spolupráci již řadu let paní učitelka Mgr.Irena Berná, přidali se postupně další  vyučující.

Fotografie z pobytu v

 zwickau 2018 01 zwickau 2018 02 zwickau 2018 03  zwickau 2018 04  zwickau 2018 05

Fotografie z pobytu v září 2016

zwickau 2016 01 zwickau 2016 02 zwickau 2016 03 zwickau 2016 05

Návštěva ze školy Zwickau na Českolipsku v říjnu 2016

zwickau 2016 06 zwickau 2016 07